چه تعداد پول رسمی داریم؟

0
5
پول ملی/ ارز های رسمی

پول چیست؟

پول در واقع یک ارزش قانونی است با پشتوانه اسمی طلا در بانک های مرکزی کشور های مختلف ، اما پول شامل اسکناس ها و سکه هایی است که بعد از عصر مبادله کالا به کالا به وجو آمدند و به عنوان واسطه استفاده شدند.

چه تعداد پول رسمی داریم؟

در حال حاظر سازمان ملل متحد ۱۸۰ ارز رسمی را شناسایی و تایید کرده است که در ۱۹۵ کشور مختلف در حال استفاده است  دلار ایالات متحده در تجارت جهانی یک ارز قدرتمند و محبوب است  و در حدود ۶۶ کشور، پول خود را به دلار آمریکا تقسیم می کنند و یا به عنوان پول خود استفاده می کنند.

تاریخچه ارزها

استفاده از ارزها در طول انقلاب کشاورزی باستان  آغاز شد، به ویژه در تمدن های نیل ، کارون و بین النهرین. که به ترتیب تمدن های قدرتمند مصر ایران و بابل از پول استفاده میکردند البته ضرب سکه اولین بار توسط لیدی ها بود با این حال اولین ضرب سکه طلا در ایران هخامنشی و در زمان داریوش

پول در عصر کشاورزی معیار ارزش گذاری دانه غلات  در معابد بود. این سیستم برای بیش از ۱۵۰۰ سال قبل از فروپاشی آن استفاده شده بود، که منجر به افزایش فلزات به عنوان ذخیره ارزش شد. در این نقطه، طلا، نقره و برنز فلزات مورد استفاده به عنوان ارز بود.

کشف اصل ارشمیدس اطمینان داد که ارزش فلزات گرانبها در یک سکه تعیین می شود که باعث کاهش موارد تقلبی می شود.

چین باستان با استفاده از مقادیر زیادی از سکه ها اولین استفاده از اسکناس را به دلیل مشکل انجام معاملات بزرگ انجام داد.

معرفی سکه نیز به معنای کاهش سرقت طلا و نقره در طول حمل و نقل بود.سکه ها و اسکناس ها در حال حاضر به طور گسترده ای از فرم های ارز استفاده می شود.

دلار

دلار از سالها پیش متداول ترین ارز در سطح جهانی است وتوسط  بیش از سیصد کشور در سراسر چهار قاره استفاده می شود.

ایالات متحده آمریکا در سال ۱۷۸۵ از پزوی اسپانیا، که در آن زمان به عنوان دلار اسپانیایی در ایالات متحده شناخته شد، دلار را به دست آورد.

در سال ۱۷۹۲، قانون مشخصی برای سکه های طلا و نقره معرفی شد و در سال ۱۸۶۱، اسکناس های کاغذی در داخل سیستم به تصویب رسید. کشورهای دیگر، به رغم عدم ارتباط با دلار آمریکا، برای ارزهای خود، اصطلاح “دلار” را استفاده کرده اند. دلار آمریکا با فاصله نه چندان زیادی نسبت به یورو بالاتر از یورو متداول ترین ارز در سراسر جهان است

یورو

یورو رسمی در سال ۱۹۹۵ در مجمع عمومی اتحادیه اروپا  به تصویب رسید، پولی رسمی که عمدتا از ان در منطقه اروپااستفاده می شود.

منطقه اروپا از ۱۹ کشور تشکیل شده است که مجموع جمعیت بیش از ۳۰۰ میلیون نفر است. کشورهای مختلفی که از یورو استفاده می کنند، کشور های اروپایی در برابر یورو واکنش های متفاوتی داشتند برخی واحد پول خود را رها کرده و یورو را ارز رسمی خود دانسته اند و برخی در کنار ارز رسمی خود از یورو استفاده میکنند . ۲۵ کشور وجود دارند که ارزهای خود را به یورو می برند. کشورهایی که از یورو استفاده می کنند،از مزایایی مانند کاهش هزینه های معامله برای کسب و کارها را از طریق مرزها به دست آورده اند.

همچنین استفاده از یورو مسافرت را در کشور های اروپایی بسیار راحت تر از گذشته کرد . با این حال، چالش های متعددی وجود دارد که با استفاده از یک ارز مشترک، که پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ کشور های مختلفی احساس خطر کردند از جمله انگلیس که چندی پیش از پیمان یورو خارج شد

ظهور ارز های دیجیتال

رشد تکنولوژی منجر به افزایش ارزش های دیجیتالی، مانند بیت کوین و اتریوم شده است که به عنوان جایگزین ارزش استفاده می شوند.

در حال حاضر در بازار بیش از ۴،۰۰۰ رمزنگاری در دسترس وجود دارد، بیت کوین محبوب ترین و با ارزش ترین است. Cryptocurrencies از ارزهای سنتی متفاوت است، زیرا در  آن سیستم متمرکز کنترل وجود ندارد و اکثرا به صورت غیر متمرکز ارائه میشوند.

در ارز های دیجیتال از تکنولوژی Blockchain استفاده میشود .

استخر های استخراج ارز های دیجیتال با گرفتن کش از افراد اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کرده و آنهارا به عنوان پاداش سیستم به مشارکت کنندگان داده میشود. Cryptocurrencies در سال های اخیر بسیار محبوب شده اند.

شاید برای شما جالب باشد:

فناوری اینترنت اشیاء پیشرو در تخیل و صنعت

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید