کوهنوردی/ پوستر کوهنوردی
دنیای امروزی دنیای خشن و بدون بخششی است. بعضی روزها چنان شرایط برای زندگی دشوار می شود که ادامه ی زندگی شما به نتیجه ی پرتاب یک سکه شبیه است. بدون شک هر کسی به نحوی در شرایطی سخت گرفتار شده که خود را بیش از هر زمان دیگری به مرگ نزدیک دیده است. برای بعضی ها نیز بارها چنین اتفاقاتی رخ داده و دیگر خود را برای مرگ آماده کرده اند اما در نهایت با یک کار ساده جان خود را نجات داده اند. در چنین شرایطی حفظ خونسردی و خودداری از تصمیمات احساسی نقش بسیار مهمی در تعیین سرنوشت شما دارد. در ادامه می خواهیم شما را با نکات ساده اما مهمی آشنا کنیم که در شرایط سخت به کمک شما آمده و به جای مرگ، ادامه ی زندگی را برای شما رقم خواهند زد.

۱- لباس های کتانی نپوشید

اگر قصد نشستن را در خانه ندارید و می خواهید به یک سفر تفریحی مانند کوهنوردی، شنا یا کمپ زدن در خارج از شهر بروید  در درجه اول باید متناسب با موقعیت جغرافیایی خود لباس مناسب طبیعت انتخاب کنید به عنوان مثال برای مناطق کوهستانی و سرد باید بدانید که دوری جستن از لباس های کتانی می تواند جان شما را در صورت بروز خطر نجات دهد و دلیل آن نیز پایین بودن دمای بدن است که در نتیجه ی پوشیدن لباس های کتانی رخ می دهد.

بر اساس گزارش ها بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۱ بیش از ۱۶٫۹۱۱ نفر به علت پایین آمدن دمای بدنشان جان خود را از دست داده اند که سهم زیادی از آن ها به دلیل پوشیدن لباس های نامناسب کتانی بوده است. در واقع در شرایطی که میزان گرمای تلف شده در بدن از میزان گرمای تولیدی آن بیشتر باشد حالتی به نام «هایپوترمی« (hypothermia) رخ داده و فرد جان خود را از دست خواهد داد.
یا در مناطق پست و نزدیک به خط استوا که نور خورشید بسیار میتواند زننده باشد باید کمال احتیاط را رعایت کرده و از کرم های ضد آفتاب و کلاه های افتابی و لباس های خنک از جمله جنس کتان استفاده کرد!

توجه به تفاوت دمای شب و روز

آینده را واقع بینانه پیشبینی کرده و متعاقبا تصمیم های موردی و خاص بگیرید ! نگذارید طبیعت شمارا غافلگیر کند و جوانب احتیاط را رعایت کنید
شاید شما هم شب های خنک تابستان را دوست داشته باشید اما چنین شب های خنکی بسیار خطرناک خواهند بود به خصوص وقتی که لباس های کتانی به تن داشته باشید. در واقع در داخل بافت های کتانی فضاهای خالی بسیاری وجود دارد که می تواند مقدار بسیار زیادی رطوبت را در خود جذب نماید. این فضاهای خالی تنها بدین معنا نخواهند بود که بدن شما خیس خواهد شد بلکه از آن جا که بافت های کتانی سلولزی هستند و آب نیز به شدت به سلولز جذب می شود پس مدت زمان بسیار بیشتری طول خواهد کشید تا لباس های کتانی شما خشک شوند. پس اگر باران ببارد یا حتی بیش از حد عرق کنید نیز لباس شما به شدت مرطوب و خیس خواهد شد و در نهایت دمای بدن شما را به شدت کاهش خواهد داد. لباس خیس گرمای بدن شما را خواهد گرفت پس بهتر است در چنین شرایطی از لباس های پشمی، پلی استر یا نایلونی استفاده نمایید.

۲- از ساعت خود به عنوان قطب نما استفاده کنید

ساعت/قطب نما

بیایید فکر کنیم که از شهر خارج شده و در میان درختان انبوه گم شده اید. فرض می کنیم که شما می دانید که در نیمکره ی شمالی یا جنوبی واقع شده اید (در غیر این صورت مشکل بسیار بزرگتری خواهید داشت)، در این صورت شما می توانید از ساعت عقربه دار خود به عنوان یک قطب نما استفاده نمایید. طبیعتاً روشی که می خواهیم آموزش دهیم برای کسانی که ساعت های عقربه دار در دست دارند مفید خواهد بود اما اگر از ساعت های دیجیتال استفاده می کنید نیز با کمی قوه ی تخیل می تواند مسیر خود را مشخص نمایید. اگر در نیمکره شمالی هستید، عقربه ی ساعت شمار را به سمت آفتاب بگیرید و خطی را بین عقربه ساعت شمار و ساعت ۱۲ متصور شوید.

فاصله ی بین این دو مسیر جنوب را به شما نشان خواهد داد و با استفاده از همین یک جهات می توانید جهات دیگر را نیز به ترتیب مشخص نمایید. اگر در نیمکره ی جنوبی هستید طوری قرار بگیرید که ساعت ۱۲ به سمت خورشید باشد، بدین ترتیب فاصله ی بین ساعت ۱۲ و عقربه ساعت شمار سمت شمال را به شما نشان خواهد داد.

۳- تلفن های همراه حتی بدون آنتن نیز می توانند جان شما را نجات دهند

نکات ساده‌ای برای زنده ماندن در شرایط سخت

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید مدت زیادی را خارج از خانه و طبیعت بگذرانید، مثلاً در تعطیلات، و طبیعتاً در این مدت با دنیای خارج ارتباطی نداشته باشید کسی نمی تواند شما را سرزنش کند. معمولاً در چنین شرایطی همراه داشتن تلفن همراه ضروری به نظر نمی رسد زیرا در هر صورت پوشش شبکه ای برای برقراری ارتباط نخواهید داشت اما به یاد داشته باشید که یک تلفن همراه بدون آنتن نیز می تواند جان شما را نجات دهد. فرض کنید در یک کوهنوردی چند روزه ناگهان گم می شوید. آنتن و پوشش ارتباطی کافی نیز برای برقراری تماس با دوستان درخواست کمک نیز ندارید.
حتی اگر نتوانید با تلفن همراه خود تماس بگیرید هم این تلفن همراه می تواند دکل های تلفن همراه مجاور را به صدا درآورد.  و وقتی که دکل ارتباطی به سیگنال های تلفن همراه شما عکس العمل نشان دهد نقشه ای دیجیتالی از مکان حضور شما ترسیم خواهد شد. این موضوع می تواند کمک بزرگی برای گروه های امداد و نجات باشد که مکان تقریبی شما را پیدا کنند.

۴- کار با آتش را خوب یاد بگیرید

اتش/آتش

قبل از انجام هر کاری مطمئن شوید توانایی روشن کردن آتش در طبیعت را دارید ! این نکته بسیار مهم است چراکه در هر اقلیمی باشید در هر صورت بالاخره برای بقا در طبیعت به آتش نیاز دارید.

برای روشن کردن آتش همیشه یک آتش زنه خوب و قابل اعتماد مثل یک سنگ چخماق یا فندک مناسب همراه داشته باشید و با مطالعه و جستجو به روش های روشن کردن آتش در شرایط گوناگون مسلط شوید.

روشن کردن آتش با یخ!

فرض کنید در یک کوه پر از برف گم شده اید و به شدت سردتان شده است. اگر خوش شانس باشید اطرافتان یخ زده است و اگر خوش شانس تر باشید یک رودخانه در اطرافتان وجود دارد که سطح آن یخ زده باشد. اگر چه ممکن است این شرایط عکس خوش شانسی به نظر برسد اما هه چیز به دیدگاه شما نسبته به واقعیت بستگی خواهد داشت. آن آب یخ زده درست همان چیزی است که برای روشن کردن آتش به آن نیاز خواهید داشت. بهتر است از یک تکه یخ روشن و تمیز استفاده کنید که هیچ هوا یا حبابی در داخل آن وجود نداشته باشد. اگر این تکه یخ به شکل یک آینه ی محدب باشد بهتر بوده و اشعه های خورشید با استفاده از آن روی یک جسم سوختنی متمرکز شده و در نهایت آتش خواهد گرفت.

بنابراین اگر تکه ی یخ زمخت و غیرصیقلی بود آن را صاف و صیقلی نمایید و سپس با چرخاندن آن در کف دست، لبه های تیزش را از بین ببرید تا کاملاً صاف شود. همچنین می توانید از عینکتان برای روشن کردن آتش استفاده نمایید اما تنها در صورتی که دوربین هستید. عینک های مطالعه برخلاف عینک هایی که برای دیدن اشیاء دور مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند نور را متمرکز نمایند.

۵- بدانید چه چیز هایی اطراف شما خوردنی هستند

نکات ساده‌ای برای زنده ماندن در شرایط سخت

روش های مختلفی برای مشخص کردن چیزهایی که در طبیعت نباید خورد و چیزهایی که خوردن آن ها بی ضرر است وجود دارد. از خوردن گیاهانی که شیره دارند، بویی شبیه بادام دارند یا خار و موهای باریک دارند و گیاهانی که برگ هایی با الگوی سه گوش دارند خودداری کنید. یک نکته ی دیگر نیز وجود دارد و آن این که از خوردن دانه های میوه ای زرد و سفید اجتناب کنید. میوه های ارغوانی و آبی معمولاً (اما نه همیشه) مشکلی ندارند و خوردن میوه های قرمز رنگ هم ریسکی و خطرناک است

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید