ضد هوایی سماوات/+ویدئو

0
7

توپ ضد هوایی ۳۵ میلیمتری سماوات

توپ های ۳۵ میلیمتری ضدهوایی ایران سابقه ای بیش از ۳۵ سال دارند. این توپ های دو لول نیز ساخت شرکت اورلیکن بوده، برد مؤثر ۴ کیلومتر داشته و به همراه رادارهای اسکای­گارد با برد ۱۹ کیلومتر (به عنوان سامانه هدفیابی) خریداری شدند. این سامانه امروزه به صورت ارتقاء یافته در حال خدمت است.
شاهکارهای این سلاح در زمان جنگ تحمیلی، متخصصان دفاعی کشور را بر آن داشت تا با استفاده از این طرح موفق، سامانه توپ ضد هوایی ۳۵ میلیمتری سماوات را طراحی کرده و بسازند. در این سامانه علاوه بر استفاده از یک رادار از مجموعه ای از سامانه های اپتیکی و لیزری نیز استفاده شده است. نرخ شلیک این توپ ۱۱۰۰ تیر بر دقیقه بوده و سرعت خروج گلوله ها از دهانه لوله بیش از ۱۱۵۰ متر بر ثانیه است. قابلیت شناسایی هوشمند اهداف هوایی و سامانه کنترل آتش بهسازی شده از ویژگی ها سماوات است.
 نمایش این توپ در کنار سامانه مصباح۱ ممکن است به معنی هماهنگ شدن توپ ۳۵ میلیمتری با آن باشد. در اینصورت ترکیب قابلیت های دو توپ ۳۵ میلیمتری و هشت لول ۲۳ میلیمتری باعث افزایش کارایی سامانه در برابر اهداف گوناگون شده و توپ ۳۵ میلیمتری با توجه به برد بیشتر در لایه اول و بعد از آن توپ ۲۳ میلیمتری عمل خواهد کرد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید