خودروی ایرانی طوفان/زرهی پیشرفته ایرانی

0
11
خودروی ایرانی طوفان/ رمپ ایرانی

«اِمرَپ» (MRAP) که مخفف «Mine-Resistant Ambush Protected» است به معنی خودروی مقاوم و محافظت شده در برابر مین و کمین است.

در واقع «امرپ» یک اصطلاح برای وسایل نقلیه نیرو‌های نظامی ایالات متحده آمریکاست که به طور خاص از سال ۲۰۰۷ برای مقاومت خودرو‌ها در برابر بمب کنار جاده‌ای (IED) و کمین‌ها در عراق طراحی شده‌اند.

البته به واسطه کارآیی بالای این نوع خودرو‌ها بعد‌ها کشور‌های دیگری مانند ایران نیز اقدام به ساخت نمونه‌هایی از «اِمرَپ» کردند؛ «اِمرَپ» ایرانی توسط صنایع زرهی شهید کلاهدوز ساخته شده و برای اولین بار در مهر ماه ۱۳۹۵ در نمایشگاه ماشین آلات، تجهیزات و دستاورد‌های نوین مهندسی دفاعی در معرض دید عموم قرار گرفت. و بعد ها در (۲۹ ابان ۹۷) توسط امیر حاتمی  خبر تولید انبوه و وارد شدن طوفان به یگان های نیروی زمینی داده شد

خودروی ایرانی طوفان/ رمپ ایرانی

این خودرو توان حمل ۱۲ نفر را دارد که ۲ نفر به عنوان یکی راننده و یکی در صندلی جلو و ۱۰ نفر در بخش عقب سوار می شوند. این خودرو با تجهیز  به چرخ های “پنچررو” قادر است عملیات را ادامه داده  و نیز برای ترک محل درگیری در حالت پنچری چرخ ها تا شعاع ۵۰ کیلومتری حرکت کند. طوفان ایرانی از یک موتور به قدرت ۳۶۰ اسب بخار نیرو می گیرد که سرعت نهایی در حدود ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و توان عبور از حدود ۱.۵ متر آب را نیز دارد. در بخش بالای این خودرو امکان نصب یک قبضه مسلسل سنگین با کالیبر ۱۲.۷ میلی متر وجود دارد و در اطراف کاربر سلاح نیز پوشش حفاظتی تعبیه شده است.

خودروهای حفاظت شده در بازار جهانی معمولا قیمتی در حدود ۵۰۰ هزار الی ۱ میلیون دلار دارند که البته وزیر دفاع در مراسم رونمایی از طوفان اعلام کرده که هزینه نهایی برای صنایع دفاعی ایران برای هر خودرو در این کلاس کمتر از ۵۰۰ هزار دلار خواهد بود که با توجه به نمونه های مشابه مبنی بر صرفه جویی در تولیدات داخلی، قطعا این مبلغ بسیار قابل توجه و ارزشمند است.

باید تاکید کرد طوفان ایرانی به عنوان اولین تجربه بومی در بحث خودروهای حفاظت شده، می تواند محافظ جان مرزبانان این سرزمین در برابر اشرار و تروریست ها باشد؛ مرزبانانی که دهه هاست جلوی ورود سیل موادمخدر به غرب را گرفته اند اما در پاسخ به این لطف بزرگ به بشریت، هر روز با انواع تهدیدات از جانب کسانی مواجه می شوند که از طرف همان دولت های غربی، شارژ مالی و نظامی شده اند و دولتمردانشان اراده و علاقه ای برای کمک به این اقدام و لطف بزرگ جمهوری اسلامی ندارند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید